8 Bitten Senfoniye


Merhaba. Uzun bir aradan sonra yine buralardayım. Başlığı görünce şaşırmayın, elbette senfoni yazdığımı iddia etmeyeceğim 🙂 Sadece senfonik bir cover yapmaya çalıştım. Seksenli yıllar ve doksanların başı buhranlı zamanlardı.  Bilgisayarda müzik çok kısıtlı imkanlarla yapılıyordu. Bununla birlikte zamanında benim de sahip olduğum popüler Commodore 64 bilgisayar, 8-bit dünyasında en ileri ses çiplerinden birini (SID) bünyesinde bulunduruyordu. Haliyle onun oyunlarının müzikleri de döneminin en ilerisiydi. İşte lise dönemlerinde oynadığım oyunlardan biriydi Sarakon. Mahjong taşlarıyla oynanan bir mantık oyunuydu. Oyun biraz sabır gerektirse de müzikleri ilgimi çekiyordu.

sarakon-other

Görsele bakınca böyle

sarakon

Gerçek çok daha farklı tabi. Buhranlı yıllarmış…

Oyunun hatırladığım iki müziği vardı. Bunları da dinlemek için bilgisayardan kasete çekmiştim, acı çekmeyi seviyorum sanırım. Hatta bunlardan birisini sonraki dönemlerde Amiga 500 bilgisayarındaki Protracker programı ile coverlamıştım. Henüz disketlerin içinde bulamadım ama bulabilirsem buralarda paylaşacağım. O biraz melodik – progresif rock tarzı birşeylere benzemişti; parçada hiç gitar sesi yoktu gerçi 🙂 . Diğer parça ise çok daha zordu ve daha iyiydi. Müthiş bir potansiyel barındırdığını hisetmiştim o zamanlar. Bazı yerleri çok hızlı arpejler içeriyordu ki buraları da yine Protracker programı ile yapmaya çalışmıştım. Elbette doksanlı yıllarda da teknoloji bu günkü kadar  ileri değildi. Kaseti geri sarıp sarıp gerçek hızında dinleyerek parçaları çözmeye çalışıyordum. Aşağıda dinleyeceğiniz parçanın sadece orjinalindeki 4:41 ile 5:03 dakikaları arasındaki arpejleri yazabilmiştim. Zaman akıp gitti. Teknoloji de öyle. Belki benim müzikal kültürüm de gelişti. Kişisel bilgisayarlar, DAW programları, midi keyboard derken bu günlere geldik. Uzun süredir hala aklımda olan zor parçayı 2019 yılında coverlamaya karar verdim. Bazen müzik dinlerken bu parça şu entrumanlarla şu şekilde çalınsa nasıl olur diye zihnimden geçirir aklımdan çalarım. Bu parça için de aklımda hep senfoni orkestrası vardı.  Senfoni çok severek dinlediğim örnekleri olmasına rağmen bana daha uzak bir müzik türü. Zor ve uzun zaman alan bir süreçti. Ortaya böyle bir şey çıktı. Umarım beğenirsiniz. Parçanın nereden nereye geldiğini merak edenler için orjinalinin bağlantısını da aşağıya ekliyorum.

Stefan Hartwig’in bestelediği orjinal oyun müziği ise burada

Eskinin acıları, şimdinin mutluluğu oldu benim için. Covid-19 pandemisiyle yüz yüze olduğumuz bu günlerde mutlulukla ve evde kalın.

, , , , , , , , , ,

  1. #1 by orçun Özdemir on 25 Nisan 2020 - 09:40

    cok başarılı olmuş abi eline sağlık..

(yayınlanmayacak)