ibretlik…


Kendimizle biraz dalga geçelim :)

Birilerine belki hayrı dokunur,  benzer sorunla karşılaşanlara yardımcı olur.

2009 yılında ülkemizde nadir bulunan ( toplam 50 adet) 2007 Daihatsu Copen marka 2. el bir otomobil almıştım. Bu tür araç satışlarında motor ve şase numarası kontrol edilir ya, çalıntı olma ihtimaline karşı; ben de öyle yaptım, sorun yoktu.

1.5 yıl süresince aracımı sorunsuz kullandıktan sonra araç muayene zamanı gelmişti,  ve aracı muayeneye götürdüm. Kafamda stepne mi lastik tamir kiti mi, biribirinin yerine geçer mi soruları varken…  ( ki bunun için resmi  websitesinde bilgi bulamadığımdan daha önce  TÜVTÜRK merkez bürosunu aradım, stepne olmazsa aracın hafif kusurla geçeceğini telefondaki arkadaşın oradaki bir kaç kişiye danışmasından  sonra öğrendim – 2 gün sonra internet sitesine aracın fabrika çıkışında varsa stepne yerine lastik tamir kitinin de olabileceği ifadesi kondu,  memlekete böyle de bir yararımız dokundu :)  )

TUVTürkte arkadaşlar sağolsunlar çok ilgilendiler, nezaketle yardımcı oldular, görevli aracın muayenesini yaptı ve yanıma geldi:

- Semih bey; aracınız ağır kusurlu
- Nasıl olur? gözüm gibi bakıyorum
- arabanız 5 kişilik görünüyor
- ^+%&/!!!!

2 kişi hadi bilemedin ortaya da 1 kişi… ya geri kalan ikisi???

Aslında kusur araçta değil, ruhsattaydı. Aracın koltuk sayısında alışıladığı gibi 5 yazıyordu, ancak benim aracım 2 kişilikti. Görevli; emniyete gidip ruhsatta değişiklik yapmam gerektiğini ondan sonra 1 ay içerisinde başvurmam halinde ücret ödemeden aracın muayeneden geçeceğini belirtti. Ben de müteakip iş gününde bir trafik tescil takip ofisine durumu anlattım ve değişiklik yapılması üzere ruhsatı teslim ettim. Aynı günün akşamı ruhsatım aynen geri geldi; şöyle ki aracın trafikteki dosyasında da 5 kişilik görünüyordu ve bu durumun değişmesi için arabanın servisinden 2 kişilik olduğuna dair bir belge isteniyor, değişikliğin ancak ondan sonra yapılabileceği belirtiliyordu. Ben de bu işin basit A4 kağıda yazılmış bir belge ile hal olamayacağını tahmin ettiğimden aracın İstanbuldaki distibütör firmasını telefon ile aradım, arkadaşlar sağolsunlar  ilgilendiler, sıcak karşıladılar,  konu hakkında bilgi verdim. Ne var ki bu araç 2007-2008 yılında ithal edilmiş, bir daha getirilmemiş ve bu yetmiyormuş gibi aracın Türkiye distrübitörü de değişmiş.

Ne yapacağız peki??

biiiiir, ikiiiii kişi...

biiiiir, ikiiiii kişi…

Aracın Düzceden satıldığı bilgisine ulaştık ancak  teknik uygunluk belgesine ulaşamadığımız için gümrükten belge gelmesi gerekiyormuş, beni arayacaklarını bildirdiler. Aradan 3 hafta geçti;  hala haber çıkmaması üzerine ben de buradaki Daihatsu bayi – servisine başvurdum, arkadaşlar sağolsunlar  çok ilgilendiler, merkez ofisi bilgilendirdiler, biz size haber vereceğiz dediler.

Oradan da bir haber çıkmayınca 30 günün dolmasına bir kaç gün  kala son çare olarak  Bursa bayisinden bildiğimiz antetli A4 kağıda aracın 2 kişilik olduğuna dair belge (!) aldım. ( 1 ayın dolmasına bir kaç gün var). Soluğu trafikte aldım görevliler sağolsunlar yardımcı oldular ilgilendiler, dosyasını çıkarttırdılar;

- Sizin dosyada da bu 5 kişilik görünüyor (e  onu biliyorum zaten!) bunu bu şekilde düzeltemeyiz

- Fotoğraflarını göstersem? arabayı getirsem?

- ne yapmalıyım?

- Ek 1 belge düzenletin 2 kişilik olarak, onunla TUV e gidip tesbit yaptırın getirin ruhsatı düzeltelim

- muayene olabilecek miyim aynı zamanda

- olur

Bu durumda hemen trafik takip ofislerine gittim ek- 1 belgesi doldurtmak üzere- arabanın ruhsatında 5 kişilik yazıyor, 2 kişilik olarak ek 1 belgesi istiyorum

- araba pickup kamyonet miydi?
- hayır binek- nasılmış öyle ya o ( RUHSATA BAKARAK !! belge doldurulur)
- motor ve şasi numaraları doğruluğuna bakılır ( acele ile; hastaları bekletmemek lazım)

ver elini gemlik TUV ; oradaki arkadaşlar da sağolsunlar çok ilgilendiler yardımcı oldular, bir de ne göreyim yeni düzenlenen ek 1 belgesinde araç türü YÜK TAŞIMA  diyor!!!!OFFFFFFFFFFFFF

kapalı kasa kamyonet işte, başka ne olabilir ki?

kapalı kasa kamyonet işte, başka ne olabilir ki?

neyse ki bunun bir sorun olmadığı, önemli olanın kendi belgeleri olduğu onu düzeltip kaşeleyeceklerini söylediler, HARİKA!!!

20 dk içerisinde işlemler tamamlarndı ( tekrar muayene olmadı) Acemlere gitmek üzere yola çıkıldı. Yolda telefon geldi

- Semih bey iyi günler, Daihatsudan arıyorum;  beklediğimiz teknik belge sonunda elimize ulaştı
- !!!!!!!!!!!!!!!!!! ( ruhsatı düzelttireyim alayım :) )

Trafik tescile ulaşıldı, 15 dk içerisinde görevli memur  belgelere bakarak ruhsatı değiştirdi
Yani ben 1 ay boyunca boşuna mı teknik belge bekledim ????
SONUÇ:
-Ruhsatın en ufak ayrıntısını incelemeden alım satım yapılmayacak
-Trafik takip işlemleri mümkünse bizzat yapılacak
-Başkasının doldurduğu belge en ufak ayrıntısına kadar incelenecek

İki kişilik bir arabanın 5 kişilik olmadığını ispatlamak bukadar zorsa, tek mi çift mi hala görüş birliğine varılamamış motorsikletlerimizin koltuk sayısını düzeltmek ne kadar kolay olur varın siz düşünün.

Dipnot: Bu maceramda bana ilgilerini ve çabalarını esirgemeyen
- Başta Şükrü bey olmak üzere tüm ALJ grup çalışanlarına
- TÜVTÜRK Gemlik araç muayene istasyonu personeline
- Başta Yasin bey olmak üzere tüm Daihatsu yetkili servisi Ceketçiler otomotiv çalışanlarına
- Osmangazi trafik tescil şubesinde görevli memurlara
- Mesai arkadaşım Gökhan Bey e

Teşekkür ederim.

Ha bu arada arabaya ne mi oldu?  Şimdi yeni sahibinde, mutludurlar umarım :)

zamanını ayırıp bu konuyu okuyan arkadaşlarımız da sağolsunlar, ilgilenmişler ….  :D

CONVAR797-1

  1. Henüz hiç yorum yok.
(yayınlanmayacak)